Ostatnie wpisy

Części TIR wymianiane najczęściej

Jakie części wymieniamy najczęściej w samochodach ciężarowych?

Wszystkie pojazdy wymagają regularnych przeglądów oraz wymiany poszczególnych elementów, które ulegają zużyciu. To samo tyczy się również samochodów ciężarowych. Czy wiesz, co psuje się najczęściej w pojazdach TIR? Części, które uległy awarii lub zużyciu mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Kontroluj stan techniczny pojazdu

Choć technologia stosowana przy produkcji pojazdów ciężarowych staje się coraz bardziej zaawansowana, nie sposób całkowicie wyeliminować awarii poszczególnych podzespołów. Co więcej, części TIR ulegają naturalnemu zużyciu, tak samo, jak w przypadku samochodów osobowych. Dlatego ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ma regularne wykonywanie przeglądów. Wczesne wykrycie zużytego lub uszkodzonego elementu i wymiana go pozwoli uniknąć awarii w podróży, wiążącej się z koniecznością unieruchomienia pojazdu na drodze. Wyruszając w trasę, warto również zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria TIR.

Co psuje się najczęściej w TIR-ach?

TIR-y to intensywnie użytkowane pojazdy, dlatego narażone są na różne rodzaje awarii i usterek. Wiele z nich dotyczy elektryki oraz ogumienia. Nierzadko też uszkodzeniu ulega oświetlenie TIR. Źródłem problemów może być również silnik.

Do grupy najczęściej wymienianych części TIR, zaliczyć można m.in. klocki i tarcze hamulcowe, akumulatory, rozrząd, opony, skrzynię biegów, filtry paliwa i powietrza, amortyzatory oraz łożyska. Nie bez znaczenia dla szybkości zużywania się poszczególnych części jest technika jazdy, a także teren, po którym porusza się pojazd. Jazda po górzystym podłożu, wymagającym częstszego hamowania, odbija się na przykład na stanie opon.

Dobrej jakości TIR części zamienne. Gdzie je kupić?

Na rynku działa wiele sklepów oferujących wysokiej jakości części zamienne do ciężarówek. Mowa tu zarówno o sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Można nabyć je także w hurtowniach motoryzacyjnych. Jeżeli chodzi o pojazdy TIR, części zamienne warto nabywać od zaufanych dostawców, posiadających specjalistyczną wiedzę na temat oferowanych elementów. Kupując produkty z tzw. drugiej ręki, na przykład na targach czy giełdach, nigdy nie będziemy mieć stuprocentowej pewności co do ich jakości i stanu technicznego. To zaś może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

Wpis w: Ciężarówki

Zostaw komentarz