Ostatnie wpisy

Przydatne akcesoria TIR

Jakie akcesoria TIR warto mieć przed wyruszeniem w trasę?

Kierowcy samochodów ciężarowych spędzają długie godziny w trasie. W trosce o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu należy regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu. Warto też zadbać o odpowiednie akcesoria TIR oraz regularną wymianę zużywających się części.

Kontrola stanu technicznego pojazdu

W obowiązku każdego kierowcy samochodu ciężarowego leży sprawdzenie jego stanu technicznego przed wyruszeniem w trasę. Konieczne jest więc przeprowadzenie prawidłowego przeglądu. Ponadto pojazd powinien być zaopatrzony w odpowiednie akcesoria tir. Należy również skontrolować ciśnienie w oponach, stan ogumienia, sprawdzić działanie układu kierowniczego i hamulcowego, a także zweryfikować poziom płynów eksploatacyjnych. Obowiązkowo trzeba sprawdzić również, czy oświetlenie TIR działa prawidłowo.

Naprawa usterek

Jeżeli w pojeździe zostaną stwierdzone jakiekolwiek usterki, przed wyruszeniem w trasę obowiązkowo należy je naprawić. Niektóre części TIR kierowca może wymienić samodzielnie. W sklepach internetowych i stacjonarnych można nabyć wysokiej jakości części zamienne do ciężarówek różnych marek. Poważniejsze wady wymagają już jednak wizyty u mechanika.

Przed wyruszeniem w trasę warto także wymienić filtry powietrza. Zapobiegają one przedostawaniu się pyłu i owadów do wnętrza pojazdu oraz silnika. Ich regularna wymiana sprzyja oszczędności paliwa, a także poprawia jakość powietrza we wnętrzu pojazdu.

Jakie akcesoria TIR warto zabrać w trasę?

Poza wymaganymi dokumentami, takimi jak dowód rejestracyjny pojazd czy prawo jazdy, kierowca powinien zabrać ze sobą w trasę również niezbędne akcesoria TIR. W pojeździe obowiązkowo musi znajdować się gaśnica oraz zestaw żarówek na wymianę. Warto mieć ze sobą również zestaw narzędzi, które umożliwią samodzielne naprawienie drobnych usterek. Może to być na przykład King Tony zestaw, który jest często wybierany przez kierowców. Ponadto w pojeździe musi znajdować się odpowiednio wyposażona apteczka. Warto też zabrać ze sobą poduszkę oraz ciepły koc bądź śpiwór. Może się bowiem zdarzyć, że kierowca nie zawsze będzie miał możliwość zatrzymania się w motelu. Przed wyruszeniem w trasę należy również zaktualizować nawigację.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pojazdu przed wyjazdem w trasę znacząco zmniejsza ryzyko jego awarii.

Zostaw komentarz