Ostatnie wpisy

Oświetlenie TIR, a prawo

Oświetlenie tir, a prawo praktyka

Samochody ciężarowe to nie tylko kolosy przemierzające świat z ogromnym załadunkiem. Jak się okazuje mogą one również nieść z sobą walory estetyczne, dzięki akcesoriom takim jak oświetlenie TIR. Prawdopodobnie wszyscy kojarzymy popularną reklamę, w której to charakterystyczna czerwona ciężarówka, mknie przez pokryte śniegiem miasteczko. Badania pokazują zaskakujące wyniki, które uświadamiają, że wyżej wspomniana reklama stała się nowym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Wydaje się, że nie jest to wcale przesada, kiedy słyszy się w sklepach podekscytowane szepty. Ludzie stojący w kolejkach pytają, czy już jest emitowana właśnie ta konkretna świąteczna reklama? Należy sądzić, że za sukcesem czerwonej ciężarówki stoi oświetlenie TIR. Powiedzmy wprost, jest ono bajkowe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie każde światła nadają się do montażu.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie oświetlenia TIR

Warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. "w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia". Dobrze jest zajrzeć do Dziennika ustaw, ponieważ właśnie tam jasno określono jakie warunki techniczne musi spełniać pojazd. Oczywiście, sprecyzowano w nim również jakie akcesoria TIR są niezbędne. Wszystko to składa się na kluczowe wyposażenie samochodów ciężarowych, by mogły one bezpiecznie przemieszczać się po drogach. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaje żarówek, to wymieńmy te podstawowe. Są to H1,H3, H4, H7 dedykowane światłom mijania, czy W5W, C5W, R5W, T4W stosowane w światłach postojowych. Nie możemy też zapominać o światłach cofania, kierunkowskazie, światłach przeciwmgłowych i STOP. Zastosowanie tutaj znajdą P21W, czy P21/5W.

Homologacja

Odnośnie przemieszczania się, to warto podkreślić uniwersalność regulaminów homologacyjnych. Mamy tutaj na myśli "Regulamin nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ". Znajdziemy go w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dlaczego te przepisy są tak istotne? Otóż, ograniczają one do minimum problemy z odczytaniem sygnałów świetlnych. Niezależnie od państwa w którym przemieszcza się dany samochód ciężarowy, sygnały świetlne w wielu krajach odczytuje się tak samo. Wspomniana homologacja jest terminem znaczącym, ponieważ to od niej zależy, czy w odpowiednim miejscu zamontujemy lampy. Dlatego też, kupujmy części TIR, a zwłaszcza elementy oświetlenia z uwagą. Sprawdzajmy, czy ten sam numer homologacyjny znajduje się na opakowaniu, oraz bezpośrednio na samej lampie. Niedopatrzenie tego faktu, może nas słono kosztować, w przypadku kontroli drogowej.

Dodatkowe oświetlenie

Kolejna kwestia to montowanie dodatkowego oświetlenia. Zwracajmy uwagę na limit kandeli. Znajdziemy wskazówkę gdzie ich szukać, na kloszu świateł drogowych. Kiedy już je odnajdziemy, będziemy mogli policzyć, czy numery referencyjne są kompatybilne.

Jest też rzeczą interesującą i wartą uwagi, kwestia lamp uniwersalnych. Niektóre warsztaty stosujące części zamienne do ciężarówek niewiadomego pochodzenia, biorą na swoje sumienie ich zgodność z przepisami. Praktyki tego typu, również powinny niepokoić kierowców. Nikt nie chce tłumaczyć się podczas kontroli, czy przeglądu technicznego.

Części oświetleniowe TIR

Z dotychczasowych rozważań wynika, iż tir części odpowiedzialne za oświetlenie to poważna kwestia. Życie weryfikuje, że oświetlenie samochodu ciężarowego, to nie tylko piękna reklama. Wszystko sprowadza się do stosownych przepisów i rozporządzeń. Naturalnie, należy ich przestrzegać dla swojego bezpieczeństwa, oraz bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego stosując dodatkowe oświetlenie TIR.

Zostaw komentarz