Ostatnie wpisy

Części zamienne do ciężarówek

Jakie części zamienne do ciężarówek warto mieć pod ręką?

Ciężarówki, które widzimy na naszych drogach, zazwyczaj są w różnym stanie. Niektóre z nich kopcą, inne mają problemy z oświetleniem, jeszcze inne zachowują się niestabilnie w zakrętach, a nawet na prostej drodze. Zdarzają się przypadku, gdy pojazdy gubią płyny eksploatacyjne lub paliwo, na parkingach lub nawet w czasie jazdy. Nie zawsze jest to spowodowane tym, że właściciel firmy transportowej nie dba o stan techniczny swoich pojazdów. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy coś uległo awarii w trasie, a kierowca musi o własnych siłach dojechać do swojej bazy. Sprawdźmy więc jakie części zamienne do ciężarówek warto zawsze mieć pod ręką, by nie znaleźć się w kiepskiej sytuacji na trasie.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Najistotniejsze kwestie powiązane są z bezpieczeństwem. Ciężarówki z naczepami, tak zwane TIR-y, mogą mieć masę nawet do 40 ton. Powoduje to, że utrata panowania nad takim zestawem zazwyczaj prowadzi do bardzo poważnych wypadków, a nawet katastrof w ruchu lądowym. Dlatego nie należy jeździć z uszkodzonymi poważnymi podzespołami, takimi jak choćby poduszka pneumatyczna TIR, czy też elementy układu hamulcowego. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na podmianę ciągnika siodłowego, a ten odholować do naprawy. Oczywiście na tego typu elementach kwestie bezpieczeństwa się nie kończą. Wiele zestawów jeździ z nieprawidłowym oświetleniem, popalonymi żarówkami, albo niesprawną instalacją doprowadzającą do nich energię elektryczną. Bywa też, że kierowcy niespecjalnie przejmują się kontrolą stanu lamp. Tymczasem oświetlenie TIR jest wyjątkowo istotne, pod tym względem że prowadząc tak długi zestaw możemy wielu rzeczy nie zauważyć. Informując innych uczestników ruchu o naszych zamiarach, mamy szansę na uniknięcie zderzenia.

Gdy naprawa na miejscu nie jest możliwa

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy naprawa auta na poboczu drogi nie jest możliwa. W takiej sytuacji można zdecydować się na odholowanie pojazdu do bazy. Jeśli usterka przydarzyła się bardzo daleko, to do najbliższego warsztatu obsługującego pojazdy ciężkie. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką hol sztywny, ponieważ tylko na takim dopuszczalne jest ciągnięcie ciężkich pojazdów. Przede wszystkim jednak należy doglądać stanu technicznego pojazdów zawsze, gdy zjeżdżają one na bazę choćby na kilka godzin. W transporcie jak nigdzie indziej sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wpis w: Ciężarówki

Zostaw komentarz