Ostatnie wpisy

Holowanie samochodu ciężarowego

Holowanie samochodu ciężarowego – zasady, których należy przestrzegać

Holowanie samochodu ciężarowego jest skomplikowanym procesem, podczas którego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przepisy jasno określają, jak należy holować samochód ciężarowy oraz w jakich sytuacjach jest to zabronione.

O czym należy pamiętać przy holowaniu samochodu ciężarowego?

Podstawą jest zachowanie absolutnej ostrożności. Należy zapoznać się z wszystkimi przepisami dotyczącymi tego stanu rzeczy. Jasno określone jest, w jakich miejscach samochód ciężarowy nie może być holowany przez inny pojazd niż holownik. Jest to absolutnie zabronione na drogach szybkiego ruchu, w szczególności na autostradach. Holowanie nieoznakowanym i nie posiadającym profesjonalnego wyposażenia pojazdem nie jest także możliwe, jeżeli w ciężarówce nie działa układ hamulcowy. Należy wezwać lawetę, która odtransportuje samochód do warsztatu, a tam zostaną wymienione uszkodzone części tir.

Hol sztywny – zasady jego wykorzystania

Hol sztywny umożliwia połączenie dwóch aut ciężarowych, w tym jednego niesprawnego, przy pomocy specjalnych utwardzonych elementów. Są to stalowe, hartowane rury, które tworzą jeden, mocarny przyrząd. Takie tir części są wykonywane z najlepszych materiałów, aby podnieść maksymalnie bezpieczeństwo holowania.

Jeżeli hol sztywny ma zostać użyty, trzeba w bardzo dokładny sposób go oznakować, aby był widoczny zarówno dla pozostałych kierowców, jak i pieszych. Najlepiej jest umieścić na całej długości holu czarno-białe pasy. Innym sposobem oznakowania jest czerwona szmatka na środku urządzenia. Jeżeli nie zastosujesz żadnego z wyróżniających elementów, możesz otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Sztywny hol można używać wyłącznie na drogach krajowych oraz na drogach ekspresowych. Holowanie na autostradzie jest zabronione.

Wymagania prawne dotyczące holowania ciężarówek

Holowanie jest bardzo niebezpieczną czynnością wykonywaną na drodze, niestety czasem konieczną, gdy części zamienne do ciężarówek odmawiają posłuszeństwa. Warto zrobić wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i pozostałych użytkowników ruchu drogowego. W tym celu należy kupić najlepszej jakości hol sztywny oraz pozostałe zabezpieczająca akcesoria tir.

Holujące się ciężarówki w terenie zabudowanym muszą poruszać się z prędkością maksymalną 30 km/h, a poza obszarem zabudowanym 60 km/h.

Zostaw komentarz