Ostatnie wpisy

Hol sztywny i inne niezbędne elementy wyposażenia ciężarówki

Konieczne części i narzędzia w ciężarówce

Współczesne pojazdy użytkowe, a w szczególności ciężarówki, powinny być wyposażone w kilka podstawowych elementów. Ułatwiają one pracę kierowcy i poprawią bezpieczeństwo w razie awarii. Każdy, kto dba o bezpieczeństwo i terminowe wykonanie prac wie, że nie ma możliwości wykonania pewnych czynności, bez odpowiednich narzędzi, sprzętów i akcesoriów. W ciężarówkach powinny znaleźć się odpowiednie części i akcesoria TIR, w tym chociażby hol sztywny i niezbędne narzędzia.

Na co zwrócić uwagę wybierając hol sztywny?

Hol sztywny to najczęściej stalowa rura lub jej modyfikacja, wyposażona w elementy pozwalające spiąć ze sobą pojazdy. Pracuje w taki sposób, aby oba pojazdy nie zmieniały odległości pomiędzy sobą. Połączenie ma charakter sztywny i trwały, jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów holowania. Wybierając hol, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i posiadane certyfikaty. Powinien też mieć odpowiednią długość, tak aby holowany pojazd znajdował się w bezpiecznej odległości i umożliwiał wykonanie wszystkich manewrów. Zestaw zawierający akcesoria TIR nie może się obyć bez sztywnego holu.

Podstawowe części zamienne i zestawy narzędzi

Kompletując wyposażenie, nie można zapomnieć o odpowiednich narzędziach, bez których wykonanie prostych prac naprawczych jest niemożliwe. Podstawowy zestaw powinien być uniwersalny i dobrze dobrany do naszych potrzeb. Od jakości wybranych narzędzi będzie zależało, czy uda się wykonać część prostych napraw, bez konieczności wizyty w warsztacie. Dobrze dobrany i uniwersalny zestaw powinien zawierać między innymi:

  • Zestaw kluczy — nasadowych, płasko-oczkowych, imbusowych oraz torx.
  • Lewarki, klucze do kół i kliny pod koła.
  • Zestaw kluczy do filtrów.
  • Zastaw narzędzi podstawowych (młotki, kombinerki, śrubokręty).

Wybór odpowiednich narzędzi na pewno ułatwi pracę i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Warto zwrócić uwagę na producenta i wybierać rozwiązania sprawdzone. Przykładowo narzędzia King Tony będą prezentowały zupełnie inną jakość niż ich marketowy odpowiednik.

W dodatkowym wyposażeniu warto także wozić podstawowe części zamienne do ciężarówek. W niektórych przypadkach pozwoli to uniknąć długiego postoju, kosztownego holowania oraz wizyty w warsztacie. Podstawowy zestaw części TIR może zawierać: paski, żarówki, elementy gumowe zawieszenia, bezpieczniki i przekaźniki – czyli wszystko to, co kierowca może wymienić sam w czasie postoju. Od zestawu, który jest na wyposażeniu pojazdu, może zależeć terminowość dostarczenia ładunku.

Jakie elementy wyposażenia poprawią bezpieczeństwo?

Poza wyposażeniem nakazanym przez przepisy prawa, warto uzbroić się w kilka elementów, które poprawią bezpieczeństwo i widoczność. Kupując zestaw do ciężarówki, warto się doposażyć w dodatkowe oświetlenie TIR. Zwiększy ono widoczność pojazdu w sytuacjach awaryjnych. Poprawi rozpoznawalność zestawu i wpłynie korzystnie na wizerunek przewoźnika. W tym przypadku mądrze przeprowadzony tuning ciężarówki będzie dodatkowo wpływał na bezpieczeństwo na drodze.

Niezależnie od branży i rodzaju przewożonych rzeczy, każdy pojazd powinien być odpowiednio wyposażony. Bezpieczny i terminowy transport ładunków nie ma szans bez wyżej wymienionych elementów. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku braku istotnego wyposażenia narażamy się na nieplanowane przerwy w pracy.

Zostaw komentarz